Świąteczny stół w słodkiej odsłonie
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. To ostatni dzwonek, aby przygotować słodkie menu. Których deserów i wypieków z pewnością nie może zabraknąć na świątecznym stole?
Nadchodzące święta to przede wszystkim moment na celebrację w gronie najbliższych. To również doskonała okazja, aby zaprezentować bogatą ofertę słodkości, które ją umilą. Począwszy od deserów, poprzez wypieki, na piernikach i monoporcjach skończywszy, odpowiednio przygotowane menu sprawi, że tegoroczna uczta przy wspólnym stole przebiegnie w przyjemnej atmosferze.
Przedświąteczna gorączka
Boże Narodzenie to w gastronomii gorący okres. Jak zarządzać pracą, aby wyrobić się z deserami na święta i uniknąć świątecznej gorączki? Czy to w ogóle możliwe? Aby skutecznie zarządzać czasem i pracą w okresie przedświątecznym, warto zastosować kilka praktycznych strategii. Najważniejszą z nich jest planowanie. To pierwsza faza świątecznych przygotowań, która polega na stworzeniu szczegółowego harmonogramu pracy. Trzeba określić w nim, co i kiedy będziemy robić. Nie mniej ważne są zakupy. Zamówienia trzeba składać odpowiednio wcześniej, aby mieć pewność, że bez problemu dostaniemy wszystkie niezbędne produkty. To szczególnie ważne, jeżeli weźmiemy pod uwagę zaopatrzenie w produkty trudno dostępne. Koniecznie należy je zamówić z wyprzedzeniem.
Kolejny etap stanowią przygotowania wstępne. Jeśli coś można przygotować wcześniej, to właśnie taką strategię należy przyjąć. W cukiernictwie wiele składników można uszykować z wyprzedzeniem, unikając gorączkowych przygotowań na ostatnią chwilę. Ogromne znaczenie ma ponadto podział pracy. Pracując w zespole, warto ustalić, kto zajmuje się poszczególnymi zadaniami, aby uniknąć chaosu i przyspieszyć cały proces.
Oczywiście, chcąc ułatwić sobie pracę, warto także zadbać o optymalizację pracy poprzez korzystanie z różnych technik. Pieczenie kilku ciast jednocześnie pozwoli nie tylko zaoszczędzić czas, ale i wydatki na prąd.
Praca cukiernika podczas dużego nakładu pracy w okresie przedświątecznym opiera się również na testowaniu przepisów. To jedna z kluczowych czynności, jakie należy uwzględnić w harmonogramie pracy, aby mieć pewność, że wszystkie zaplanowane desery okażą się strzałem w dziesiątkę.
Pracę ułatwi utrzymanie porządku i sprawne zarządzanie zapasami poprzez regularne sprawdzanie stanu magazynu.
Apetyt na klasykę
Świąteczny stół rządzi się swoimi prawami. Co roku słyszymy w branży o trendach, które są warte uwagi, czy o smakach, które zaczynają przyciągać uwagę coraz większej liczby klientów. To prawda, regularnie pojawiają nowe mody, które stopniowo przemijają i po pewnym czasie mało kto o nich pamięta, dlatego warto postawić przede wszystkim na klasykę. Ona obroni się zawsze i to nie tylko od święta!
Mówiąc o klasyce, należy mieć na uwadze desery i wypieki, których, bez dwóch zdań, nie powinno zabraknąć na stole podczas świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjne desery nie tylko tworzą wyjątkową atmosferę, ale i przywołują wspomnienia! To doskonała okazja, aby przygotowane przez nas desery oraz wypieki wywołały pozytywne emocje, bazując na wspomnieniach. Mimo że każdy gość ma swoją osobistą listę ulubionych świątecznych słodkości, to istnieją propozycje, które są uniwersalne i na pewno sprostają oczekiwaniom wielu gości, pozwalając osiągnąć satysfakcjonujące wyniki finansowe. Oto moje propozycje, które umilą świąteczne chwile.
Klasyką, która mimo upływu lat cały czas cieszy się dużym uznaniem, jest makowiec. Soczyste nadzienie z maku, orzechów, suszonych owoców oraz wspaniałego lukru to jeden ze sposobów na zachwycenie gości. Doskonałym pomysłem jest także uwzględnienie w menu piernika. To aromatyczne ciasto z przyprawami korzennymi najlepiej udekorować lukrem lub czekoladą. Wersja, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem to piernik przekładany powidłami.
Ciastem, którego z pewnością nie sposób zlekceważyć, przygotowując świąteczne menu, jest sernik. To prawdziwy król wśród bożonarodzeniowych klasyków. Delikatny, puszysty, o kremowej strukturze. Kluczowym składnikiem jest twaróg, dlatego ważne, aby był najwyższej jakości. Im wyższa jakość twarogu, tym lepszy sernik będziemy mogli przygotować. Oczywiście od lat trwają spory o to, czy lepszy jest ten w wersji z rodzynkami, czy bez nich. Z pewnością nie pomylę się, jeśli powiem, że każda wersja ma tyle samo zwolenników, ile przeciwników.
Obecnie ogromne zainteresowanie wzbudzają różne odmiany sernika, począwszy od tego z owocami, poprzez rozmaite wersje smakowe, takie jak sernik o smaku karmelu lub słonego karmelu, sernik pistacjowy lub o smaku zielonej herbaty matcha. To trend, który udowadnia, że klasyka w nowoczesnej odsłonie także cieszy się popularnością wśród gości. Dobrym rozwiązaniem może być przygotowanie jednego ciasta w tradycyjnej wersji oraz drugiego o nietypowym smaku lub z ciekawym dodatkiem, który sprawi, że nasza oferta wyróżni się na tle konkurencji.
Dla wszystkich miłośników czekoladowych wypieków proponuję bogate w smak ciasto przekładane kremem czekoladowym z wiśniami. To propozycja, która może pogodzić wielbicieli tradycji z wszystkimi fanami czekoladowych wariacji.
Wśród słodkich przysmaków na stole warto uwzględnić również keks. Najlepiej, aby był bogaty w bakalie i zawierał dodatek cukru pralinowego. Będzie smakował wyśmienicie w towarzystwie kompresowanych pomarańczy. To ciasto, które idealnie sprawdzi się także w formie słodkiego dodatku do herbaty czy kawy jako poczęstunek dla gości.
W sam raz na raz
Oczywiście w Boże Narodzenie nie może zabraknąć ciasteczek i pierników. Gości przyciągają zwłaszcza te ręcznie dekorowane, które podkreślają wyjątkowość okazji. To małe dzieła sztuki, które nie tylko doskonale smakują, ale także cieszą oko i stanowią niemal osobną część dekoracji. Choć wymagają sporo pracy, rezultat może przynieść wymierne korzyści. Najlepiej sprawdzą się typowo świąteczne kształty i wzory: choinki, gwiazdki, śnieżynki czy renifery. Każdy udekorowane ciastko może nabrać indywidualnego charakteru, biorąc pod uwagę nie tylko zastosowaną technikę, ale także autorską wizję cukiernika. To szansa, aby wykazać się pomysłem i kreatywnością.
Doskonałym rozwiązaniem, które sprawdzi się szczególnie w świątecznych ofertach cateringowych, jest przygotowanie monoporcji. Zamawiając je dla konkretnej liczby osób, nie trzeba się przejmować, że coś się zmarnuje lub wyląduje w koszu. To świetna opcja zarówno podczas świątecznych spotkań w małym gronie, jak i na duże rodzinne zjazdy, w których trakcie można zaserwować je jako urozmaicenie słodkiego menu. Do tego monoporcje nie tylko wyśmienicie smakują, ale i pięknie wyglądają, dając cukiernikom ogromne pole do popisu. Sprawdzą się w tym przypadku zarówno kształty charakterystyczne dla monoporcji, które otrzymamy bez trudu przez cały rok, jak i wszelkie motywy świąteczne. Słodkości w kształcie bombki, prezentu czy czapki mikołaja z pewnością zachwycą miłośników słodyczy. To propozycje, które, podobnie jak świąteczne ciasteczka, staną się dodatkową ozdobą stołu.
Święta last minute
Opracowując menu na świąteczny stół, należy w pierwszej kolejności uwzględnić oczekiwania klientów. Inne będą miały osoby odwiedzające cukiernię, inne pracownię cukierniczą, a jeszcze inne hotelową restaurację. To właśnie na tej ostatniej opcji postaram się skupić.
Goście odwiedzający restaurację hotelową w okresie świątecznym, aby delektować się deserami, oczekują nie tylko smaku, ale również estetyki i kreatywności. Po pierwsze warto zwrócić uwagę na zróżnicowane menu. Najważniejsze, aby zapewnić zarówno klasyczne, jak i nowoczesne desery i wypieki. Takie podejście pozwoli nam zaspokoić różne gusta.
"Efekt wow" można osiągnąć dzięki odpowiedniej prezentacji. Chodzi o to, aby desery były smaczne, a do tego pięknie prezentowały się na talerzu. Zdjęcie naszego deseru zamieszczone w mediach społecznościowych gości może być dodatkową, a do tego bezpłatną, reklamą, którą nam zapewnią. Oczywiście nadal najważniejszy jest smak, ale nie bójmy się korzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. To świetne rozwiązanie, aby dotrzeć do kolejnych potencjalnych gości i zaprezentować w ten sposób naszą ofertę.
Po drugie bardzo ważna jest sezonowość i lokalność. Wykorzystanie w deserach sezonowych składników od lokalnych producentów podniesie ich jakość. Ponadto może pomóc w zarządzaniu food costem. Składniki dostępne w konkretnym sezonie mogą być tańsze, a zarazem będą miały najwyższą jakość, dzięki czemu nie będziemy musieli się przejmować, czy spełnimy oczekiwania gości pod względem smaku. Bazując na produktach dostępnych sezonowo, ułatwimy sobie również pracę związaną z obmyślaniem menu. Oczywiście zimą panuje niedobór świeżych owoców, natomiast mamy do wyboru wiele innych opcji, które wzbogacą menu oraz wzbudzą zainteresowanie klientów. Przykładami są bakalie oraz wszelkiego rodzaju aromatyczne przyprawy, takie jak anyż, cynamon czy goździki dające liczne możliwości wykorzystania w świątecznych deserach.
Przygotowując menu świąteczne z wypiekami w roli głównej, pamiętajmy o osobach, które z różnych przyczyn nie jedzą lub nie mogą spożywać niektórych produktów. Zadbanie o różnorodne potrzeby żywieniowe naszych gości sprawi, że podczas świątecznej wizyty w restauracji będą mieli możliwość znalezienia czegoś dla siebie. Warto zadbać choćby o obecność deserów bezglutenowych, opcji wegańskich, a także bezlaktozowych. Dobrym pomysłem może okazać się przygotowanie kilku opcji w karcie. Dzięki temu oferta będzie szersza, a wszyscy goście zadowoleni.
Katarzyna Arendarczyk
cukiernik w hotelu Haffner w Sopocie