
Chłodnictwo, czyli mroźne lato w gastronomii
Jakość produktów to zdecydowanie jeden z najważniejszych czynników wpływających na smak przygotowanego dania. Jak ją zachować, jednocześnie wspierając funkcję ekspozycyjną niektórych z nich? Warto postawić na nowoczesne i funkcjonalne urządzenia, wybierając je "na chłodno".
Z racji cieplejszych dni oraz wieczorów coraz więcej osób szuka sposobów na orzeźwienie. Część z nas wybierze mrożoną kawę, inni zaś zdecydują się na lody. Przy naprawdę wysokich temperaturach takie rozwiązania mogą być tylko chwilowym sposobem na ochłodzenie. Jak zadbać o to, by wszystkie orzeźwiające produkty zarówno w środku lata, jak i po sezonie ciągle utrzymywały właściwą - niską - temperaturę? W lokalach gastronomicznych, w okresie wakacyjnym mamy do czynienia ze zwiększoną liczbą gości, warto postawić na wydajne, wyposażone w nowoczesne technologie urządzenia. To powód, by zainwestować w funkcjonalny i inteligentny sprzęt przeznaczony do użytku profesjonalnego. Urządzenia chłodnicze oraz mroźnicze to elementarne składowe każdego chcącego liczyć się na rynku gastronomicznym obiektu zarówno w trakcie upalnych letnich dni, jak i kolejnych pór roku.
Troska na chłodno
Przechowywanie produktów w odpowiednich temperaturach to podstawowy obowiązek, którego niespełnianie może doprowadzić do wielu nieprzyjemności. Począwszy od finansowych, bo wyrzucanie zepsutych produktów to konieczność zakupu świeżych, poprzez brak funkcjonowania w zgodzie z zero waste, aż po kwestie związane ze stwarzaniem zagrożenia względem gości. Nieświeże produkty mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na smak serwowanych potraw, ale przede wszystkim na zdrowie gości odwiedzających restauracje. Tego zdecydowanie chcielibyśmy uniknąć. Jak nie dopuścić do podobnych sytuacji? Gwarancją zapewnienia konkretnym produktom właściwej temperatury ich przechowywania są urządzenia chłodnicze, w których temperatura najczęściej mieści się w przedziale od 0 do 15 stopni Celsjusza. W przypadku urządzeń mroźniczych ich przeznaczenie jest nieco inne. Mają one zapewnić długotrwałe utrzymanie wartości odżywczych, smak oraz zapach produktów. W ich przypadku temperatura przechowywania żywności zawiera się między -14, a -26 stopniami Celsjusza.
W gastronomii urządzenia chłodnicze oraz mroźnicze dzieli się na trzy grupy: magazynowe - przeznaczone do przechowywania niezbędnych zapasów produktowych, umieszczane zazwyczaj na zapleczu lokalu, technologiczne - mające zastosowanie w produkcji czy obróbce wyrobów spożywczych w placówkach gastronomicznych, a także ekspedycyjne - stosowane jako wyposażenie sal lokali.
Ekspozycja ma znaczenie
Na tle innych urządzeń zapewniających produktom odpowiednią temperaturę pod względem objętości zajmowanego miejsca zdecydowanie wyróżnia się komora chłodnicza, a także komora mroźnicza. To pomieszczenia o różnej powierzchni i pojemności wymagające instalacji chłodniczej oraz odpowiedniego miejsca na sprężarkę oraz skraplacz. Komory zbudowane są z płyt poliuretanowych pokrywanych obustronnie blachą stalową nierdzewną i ocynkowaną. Można do nich wejść, co ułatwia rozmieszczenie produktów łatwo psujących się w konkretnych miejscach.
Do grupy urządzeń najczęściej spotykanych na zapleczu restauracji należy zaliczyć również szafy chłodnicze i mroźnicze. W ich przypadku różnica w wyborze polega najczęściej nie tylko na pojemności, ale i na zakresie temperatury dobranej do rodzaju przechowywanej żywności. To tak naprawdę duże lodówki przemysłowe, wewnątrz których przestrzeń zagospodarowana jest półkami oraz szufladami. Nie brak jednak szaf przeznaczonych do przechowywania wyłącznie butelek. Takie urządzenia najczęściej wyposażone są w szklane drzwi, dzięki czemu szafa zyskuje funkcje ekspozycyjną. Można ją ustawić w miejscu ogólnodostępnym i widocznym dla gości, co automatycznie przełoży się na szanse poznania przez nich oferty napojów dostępnych w danym lokalu. O ile duże szafy świetnie sprawdzą się na przykład w domach weselnych, o tyle mniejsze mogą być porównywane z witrynami chłodniczymi. Mają one charakter ekspozycyjny, ponieważ ich główną funkcją jest prezentacja produktów dostępnych w restauracji. Nadają się do przechowywania zarówno napojów, jak i ciast czy deserów.
Szokujące rozwiązania
Przechowywanie świeżych produktów to jedno z najważniejszych zadań, przed jakimi stają restauratorzy, dlatego oferta urządzeń do tego przeznaczonych nie może ograniczać się do kilku na rynku. Wybór konkretnego uzależniony jest przede wszystkim od wielkości prowadzonego biznesu. Większym lokalom z pewnością z pomocą przyjdą komory mroźnicze, ale już mniejsze restauracje zdecydują się na zamrażarkę. Nie inaczej jest ze stołami chłodniczymi i mroźniczymi, które są idealnym rozwiązaniem dla średnich lokali przechowujących sporo świeżych produktów. Te pojemne urządzenia wyposażone są w szuflady i szafki. Dzięki stali nierdzewnej, z której stoły są wykonane, łatwo utrzymać na nich czystość - także na blatach roboczych będących dodatkową przestrzenią do pracy. Część chłodnicza lub mroźnicza znajdująca się pod stołem roboczym pozwala zaoszczędzić konkretną przestrzeń. Stoły chłodnicze zapewniają najczęściej temperaturę od 0 do 8 stopni Celsjusza, natomiast stoły mroźnicze mogą utrzymywać temperaturę od -18 do -22 stopni.
W barach czy pubach coraz częściej wykorzystuje się podstawy chłodnicze. Są one świetnie przystosowane do współpracy z gazowymi i elektrycznymi urządzeniami grzewczymi. Decydując się na profesjonalne wyposażenie lokalu nie można zapomnieć o zakupie umożliwiającej wyjątkowo szybkie schłodzenie produktów schładzarko-zamrażarki szokowej. Szokówka zapewnia możliwość serwowania przez długi czas produktów sezonowych, które najczęściej jako świeże funkcjonują na rynku zdecydowanie krócej.
Pomocna dłoń
Każdy restaurator chce, żeby goście wyszli zadowoleni z jego lokalu. Tak może się stać tylko wtedy, jeśli zarządzający restauracją zainwestuje w obiekt, wyposażając go w profesjonalne, nowoczesne i funkcjonalne urządzenia chłodzące oraz mroźnicze. Jak je rozpoznać? Należy zerknąć na ich możliwości techniczne, materiały wykonania, ale też na to, jak będą funkcjonować w lokalu z innymi urządzeniami. Kupując tego typu urządzenia, trzeba mierzyć siły na zamiary. Czy w lokalu potrzebna jest komora, skoro wystarczy postawić w nim szafę chłodniczą? Tak ważne jest więc ustalenie ilości i rodzaju sprzedawanych produktów. Nie można też w mniejszym pomieszczeniu zdecydować się na duże urządzenie, które zwyczajnie utrudni przemieszczanie się pracowników. Jeżeli właściciel chce, by urządzenie pełniło funkcje ekspozycyjną, nie należy pomijać jego estetyki, nie od dziś bowiem wiadomo, że liczy się efekt wizualny.
Chcąc zagwarantować zarówno gościom, jak i pracownikom idealne rozwiązania, należy wybrać urządzenia, które utrzymają najwyższą jakość produktów oraz okażą się funkcjonalną i pomocną dłonią dla pracujących w kuchni.