XI edycja Poznańskich Targów Piwnych
W dniach 15-16 listopada 2024 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczną się Poznańskie Targi Piwne i Hempathy Expo. Święto dla miłośników doskonałych trunków i dobrego jedzenia już wkrótce!
Na Poznańskich Targach Piwnych i Hempathy Expo zaprezentuje się łącznie prawie 100 wystawców, w tym ponad 50 stoisk z piwami, miodami, cydrami i innymi alkoholami, kilkanaście stoisk związanych z tematyką konopną oraz ponad 20 stoisk gastronomicznych.
- Cieszy nas niesłabnąca popularność naszego wydarzenia wśród wystawców i z radością otwieramy się na nową branżę konopną. Różnorodność produktów na stoiskach sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Targi to doskonała okazja, by porozmawiać z profesjonalistami i zdobyć wiedzę z pierwszej ręki. To szczególnie wartościowe spotkania dla osób, które próbują rzemiosła alkoholowego w zaciszu swojego domu. Robienie domowych piw, cydrów i miodów zyskuje na popularności i wierzymy, że chociaż w małej części jest to zasługa naszych działań, ponieważ od lat dostarczamy okazji do nauki w tym zakresie. Z radością obserwujemy, jak uczestnicy konkursu Greater Poland, którzy w poprzednich latach nadesłali do oceny swoje produkty w kategoriach domowych, w kolejnych latach z dumą zgłaszają je już do kategorii profesjonalnych - podsumowuje Maria Pawlik, organizatorka Poznańskich Targów Piwnych
Po raz pierwszy wspólnie z PTP odbędzie się Hempathy Expo - pierwsze targi konopne w Poznaniu.
- W ramach strefy edukacyjnej na Hempathy Expo proponujemy wszystkim zainteresowanym szeroki zakres prelekcji i paneli poświęconych konopiom - od dyskusji z ekspertami branży po praktyczne warsztaty. W ramach spotkań lekarze i farmaceuci podzielą się wiedzą na temat medycznego zastosowania konopi, a prawnik i policjant omówią praktyczne zagadnienia prawne. Poruszymy także tematy przemysłowe, takie jak włókno konopne (jedno z najmocniejszych na świecie!), a nawet dowiemy się dlaczego konopie warto dodawać do piwa. W programie przewidziano także unikalne warsztaty jak robienie papieru konopnego oraz gotowanie na bazie konopi. Goście będą mieli okazję usłyszeć znane osoby z branży takie, jak: Maciek Kowalski, Konopny Farmaceuta czy Adi Lewandowski - opowiada Mateusz Zbojna z Otwieramy Oczy, który poprowadzi część sceniczną dotyczącą konopi.
Nowością podczas Poznańskich Targów Piwnych będzie wystawa street artu. Na hali Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie można podziwiać dzieła poznańskich i nie tylko twórców street artu.
Po raz kolejny podczas Poznańskich Targów Piwnych będzie można zobaczyć wrestling, czyli show bazujące na klasycznych zapasach i tzw. wolnoamerykance - tu wszystkie chwyty są dozwolone.
Na piątek (15 listopada, godzina 18:00) zaplanowano galę finałową konkursu Greater Poland - kierowanego do profesjonalnych i domowych producentów piwa, miodu i cydru. Nagrodzone zostaną najlepsze trunki oraz projekty w wymienionych kategoriach.
- Pierwszy dzień Targów i wręczenie medali Greater Poland jest dla branży jak gala wręczenia Oscarów. To ten moment w roku kiedy ciężka, mrówcza praca piwowara zostaje doceniona. Może wyjść na scenę, stanąć w świetle jupiterów i odebrać zasłużoną chwałę za swoją pracę - mówi Grzegorz Stachurski, organizator Poznańskich Targów Piwnych.
Wiele z trunków będzie można spróbować podczas wydarzenia.
Poznańskie Targi Piwa będą także okazją, aby dowiedzieć się więcej na temat miodu podczas spotkań prowadzonych przez doświadczonych pszczelarzy i miodosytników.
- Podczas pierwszego prowadzonego przez nas masterclassu postaramy się zaprezentować bogactwo smaków, które można uzyskać z czystego miodu pszczelego. Zaprezentujemy pięć trójniaków, każdy wykonany z innego miodu pszczelego o innym smaku, aromacie, barwie i bukiecie. Wszystko po to, aby pokazać jak bardzo różnorodny bywa miód, nawet jeśli do jego produkcji nie użyjemy żadnych przypraw czy soków owocowych. Drugi masterclass to właściwie warsztat z wykonania w domu zbicienia, zwanego w Polsce piwem miodowym wykonanego w stu procentach z miodu z dodatkiem tego, co można znaleźć w okolicy. W naszym wypadku są to pędy sosny, owoce jałowca i lokalne odmiany chmielu. Pokażemy jak w warunkach domowych wykonać słynny zbicień leśny z pędami sosny i owocami jałowca, żeby zachowywał odrobinę miodowości, a jednocześnie był napojem, który jest nieporównywalny z niczym innym - wyjaśnia Piotr Pilasiewicz z Augustowskiej Miodosytni.
Udział w Targach może być też okazją do zrobienie tatuażu lub zadbania o swoją brodę lub wąsy.
- Będziemy obcinać włosy, golić brodziszcza oraz bawić gawiedź naszymi skromnymi osobami. Będzie z nami też nasza tatuatorka, która z chęcią opowie o swoim świecie igieł i tuszu i z którą na tatuaż będzie można się umówić w późniejszym terminie już po Targach - uśmiecha się Dominik Spychała z Kolektywu Barberski Przypadek.
Nie zabraknie też Wyzwania Ostrości zorganizowanego przez Browar Gryfus.
- Konkurs polega na rywalizacji w zjadaniu różnego rodzaju ostrych papryczek lub potraw polanych ostrymi sosami. Jest to nie tylko próba dla Waszych kubków smakowych, ale i dla Waszej odwagi. Nie brakuje łez - zarówno ze śmiechu, jak i z powodu ostrości! Oprócz atrakcyjnych nagród i niesamowitej adrenaliny, Wyzwanie Ostrości to również świetna okazja, aby sprawdzić, czy masz w sobie "pikantnego ducha". Jeżeli myślisz, że dasz radę, to jest to wydarzenie właśnie dla Ciebie - opowiada organizator Wyzwania Ostrości Krzysztof Pronobis z Browaru Gryfus.
Poznańskie Targi Piwne zapewnią także możliwość udziału w nietypowych dyscyplinach sportowych, takich jak Piwna Mila czy Piwna Joga. Zapisy na stronie sklep.targowo.com
Odbędzie się również kolejna edycja Harpagan Cup - konkurs siłowo-sprawnościowy.