Sztuczna inteligencja sposobem na marnotrawstwo?
Narzędzia wykorzystujące AI stają się coraz popularniejsze. Wiele wskazuje na to, że mogą przyczynić się do spełnienia założeń zrównoważonego rozwoju, pomagając w walce z wyzwaniami, takimi jak optymalizacja produkcji rolniczej i ograniczenie marnotrawstwa żywności.
Szacuje się, że światowy rynek sztucznej inteligencji w rolnictwie wzrośnie z 1,7 mld dol. w 2023 roku do około 4,7 mld dol. w 2028 roku. Bazujące na AI narzędzia mogą przyczynić się także do rozwoju przemysłu spożywczego - wskazuje piątkowy "Puls Biznesu".
Raport Banku Żywności Nie marnuj jedzenia 2023 ujawnia, że w Polsce marnuje się prawie 5 milionów ton żywności rocznie. Problem marnotrawstwa nadal istnieje i nie znika z horyzontu, szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę jedzenie na wynos.
Eksperci wskazują, że sztuczna inteligencja w rolnictwie pomoże zautomatyzować czasochłonne, powtarzalne zadania, takie jak sadzenie, pielenie lub zbieranie plonów. Zaawansowane algorytmy pozwolą na łatwiejszą analizę danych i przygotowywanie raportów związanych z bieżącą sytuacją, dzięki czemu AI może pomóc w ograniczeniu marnotrawstwa żywności, zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych, a także optymalizacji produkcji w rolnictwie i przetwórstwie spożywczym.