Składka zdrowotna - kto zapłaci mniej?
Sejm uchwalił przepisy dotyczące składki zdrowotnej. Nowe rozwiązania, które wejdą w życie od 1 stycznia 2025 roku, wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmieni się m.in. minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Temat zmian w składce zdrowotnej pojawiał się w ostatnich miesiącach, wywołując rządowe przepychanki. Eksperci wskazywali na konieczność uproszczenia systemu, wskazując, że uproszczenie zasad oraz obniżenie kosztów mogłoby się przyczynić do podniesienia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.
Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2025 roku. Zostaną wprowadzone dzięki nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Co ulegnie zmianie?
Nowelizacja przewiduje, że składki zdrowotnej nie będzie już w przypadku sprzedaży środków trwałych - od 2025 roku nastąpi wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej, opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, przychodów i kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży środków trwałych, czyli m.in. nieruchomości.
Kolejne rozwiązanie, które zostało wprowadzone jako autopoprawka Ministerstwa Finansów do projektu Ministerstwa Zdrowia, zakłada zmniejszenie od 2025 roku minimalnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, które w 2025 roku ma wynieść 4666 zł. Dla osób, które rozliczają się według skali podatkowej, w formie podatku liniowego oraz opłacających podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Przepis ten będzie dotyczył przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Po przekroczeniu 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie dodatkowo 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Składka zdrowotna wyniesie również 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia dla osób, które rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Rozwiązanie będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu przychód do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Po przekroczeniu progu 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie dodatkowo 3,5 proc. od nadwyżki ponad 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Osoby, które rozliczają się w formie karty podatkowej oraz osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą, będą płaciły stałą, niską składkę zdrowotną, wynoszącą 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Według rządu na zmianie skorzysta ok. 934 tys. przedsiębiorców, którzy zaoszczędzą dzięki temu do ok. 105 zł miesięcznie.