![Rewitalizacja Królewskiej Fabryki Papieru w Konstancinie-Jeziornie Rewitalizacja Królewskiej Fabryki Papieru w Konstancinie-Jeziornie](assets/media/aktualnosci/krolewska-fabryka-papieru-w-konstancinie-jeziornie-rewitalizacja.jpg)
Rewitalizacja Królewskiej Fabryki Papieru w Konstancinie-Jeziornie
Kolejny polski zabytek na odzyska dawny blask. Wszystko za sprawą remontu zapowiedzianego przez Grupę Arche. W przestrzeni Królewskiej Papiernia powstanie m.in. hotel, restauracja, kino i basen uzdrowiskowy z częścią termalną i tężniami.
Początek historii Papierni sięga 1775 roku. Po latach funkcjonowania i przechodzenia z rąk do rąk miejsce popadło w ruinę. W 2023 roku Grupa Arche nabyła pozostałą po wyburzeniach część zakładu oraz prawo użytkowania wieczystego i własności działek okalających teren o powierzchni ponad 56 ha.
Planowana rewitalizacja przewiduje stworzenie m.in. hotelu, restauracji, muzeum sztuki, placu z fontannami, teatru, kina, siedziby fundacji pomagającej osobom najuboższym i z niepełnosprawnościami, basenu uzdrowiskowego z częścią termalną i tężniami, a także biur oraz sklepów.
- Naszym celem jest ratowanie dziedzictwa, jakim jest wiekowa Papiernia w Konstancinie-Jeziornie. Zależy nam na kultywowaniu i kontynuowaniu dalszej historii tego miejsca poprzez reaktywowanie muzeum papiernictwa, które było tworzone przez pracowników dawnych zakładów, oraz wznowienie produkcji papieru czerpalnego z wykorzystaniem ponad stuletnich maszyn. Dopełnieniem tętniącego życiem oraz kreującego liczne nowe miejsca pracy i lokalne wpływy podatkowe ma być kameralna, niska zabudowa z ogródkami oraz zielonymi tarasami, a także zapleczem rekreacyjno-sportowym, zielonymi parkingami samochodowymi i rowerowymi. Wiemy, że potencjalni nabywcy nie będą zainteresowani zakupem tych lokali w miejscu bez dobrego dojazdu. Stąd okres realizacji naszego projektu rozpisany jest na blisko dwie dekady, a każdy z etapów ma być koordynowany z rozwojem infrastruktury komunikacyjnej. Cieszy nas ogromne zaangażowanie mieszkańców Konstancina w tym pracowników dawnych zakładów, dzięki którym czerpiemy wiedzę i poznajemy ten obiekt, a w przyszłości będziemy mogli tę historię przekazywać kolejnym pokoleniom. Ponadto wiele z powstałych atrakcji zostanie udostępnionych ze specjalnymi zniżkami lub bezpłatnie tutejszej społeczności Mirkowa, a także całego Konstancina, na których integracji szczególnie nam zależy - mówi prezes Arche Władysław Grochowski.
Otwarcie pierwszego etapu zrewitalizowanej papierni wraz z funkcjami kulturalnymi planowane jest na 2028 rok. Ruszyły prace przygotowawcze.