Polacy planują wakacyjne wyjazdy
Do wakacji pozostały zaledwie dwa dni. Czy z rodziną,m, czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów. Wyjazdowe preferencje rodaków decydujących się na urlop w kraju sprawdził serwis Nocowanie.pl.
Od tegorocznych wakacji dzieli nas tylko kilkadziesiąt godzin. Jak wyglądają wakacyjne plany Polaków, postanowił sprawdzić polski portal rezerwacyjnyNocowanie.pl. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród tysiąca turystów, 45,2 proc. z nas wyjedzie rodzinnie, a 37,5 proc. we dwoje. Pozostałe 17,3 proc. wyruszy na wakacje w gronie większej grupy znajomych.
- Przy czym mówimy tu o rezerwacjach indywidualnych, które nie obejmują zorganizowanego wypoczynku dzieci w ośrodkach wypoczynkowych czy obiektach kolonijnych - podkreśla Agnieszka Rzeszutek, ekspert Nocowanie.pl.
- Bez względu na to, w jakiej konfiguracji wybieramy się na wakacje, jedno jest pewne: dwutygodniowe rodzinne urlopy w kraju przeszły do historii. Utrzymuje się trend krótkich, ale częstszych wyjazdów - dodaje.
54 proc. planujących wypoczynek z rodziną wyjedzie na tydzień i jest to wynik zbliżony do zeszłorocznego, gdy Nocowanie.pl przeprowadziło identyczną ankietę. O 10 proc. wzrosła natomiast grupa rodzin skracających pobyt do 4 dni. Teraz to 31 proc. podróżujących rodzinnie. Dwutygodniowy lub dłuższy pobyt w kraju zamierza zarezerwować 5,7 proc. ankietowanych z tej grupy.
Nieco inaczej rozkładają się odpowiedzi par. Co prawda częściej wybierają one wyjazdy weekendowe - taką odpowiedź zaznaczyło 29 proc. par i tylko 9 proc. rodzin ? ale częściej mogą pozwolić sobie na dwa tygodnie, a nawet więcej, urlopu (8,5 proc.).
- Rezerwacje są krótkie, ale dobra wiadomość dla gospodarzy jest taka, że 45 proc. rodzin i 41 proc. par planuje więcej niż jeden urlop. Poza tym wszystko wskazuje na to, że wydamy nieco więcej, bo mniej osób liczy na to, że zmieści się w kwocie do 100 złotych - 44 proc. par i 39 proc. rodzin. W zeszłym roku było to odpowiednio: 49 proc. i 44 proc. - wylicza Agnieszka Rzeszutek.
Na wydatek powyżej 300 złotych za osobę za noc pozwolić sobie może 12 proc. ankietowanych rodzin i 7,8 proc. par. Budżet do 2 tysięcy złotych na noclegi przeznaczyć chce ponad połowa par (52 proc.), kolejne 31 proc. zamierza wydać między 2 a 4 tysiące. Ze względu na większą liczbę osób w tym drugim przedziale chce zmieścić się 42 proc. wyjeżdzających z rodziną.
Ankietowani odpowiedzieli też na tradycyjne wakacyjne pytanie: nad morze czy w góry? Wygrywa Bałtyk, nad który wybiera się aż 64 proc. podróżujących z dziećmi i 58 proc. urlopujących w parach. Górskie wędrówki przewiduje 30 proc. rodzin i 28 proc. par. Rodziny rzadziej niż pary wybiorą Mazury. Krainę Wielkich Jezior zamierza odwiedzić 14 proc. podróżujących we dwoje.
Po wyborze kierunku i zaplanowaniu budżetu przychodzi moment wyboru konkretnego obiektu.
- Jak wynika z odpowiedzi ankietowanych, na decyzję o wyborze wpływ mają przede wszystkim ostateczna cena bez ukrytych opłat dodatkowych, dobra relacja ceny do jakości, rzetelny opis obiektu, atrakcyjne promocje, parking, dostępne udogodnienia, a także atrakcje na miejscu i w najbliższej okolicy, dostosowane do potrzeb rodzin lub osób spędzających wolny czas we dwoje - mówi Agnieszka Rzeszutek. - Duże znaczenie ma też opinia innych. Uważnie śledzimy wpisy i komentarze dostępne w internecie, zwracając uwagę na to czy wyglądają na wiarygodne - podkreśla.
Przy wyborze szczególnie ostrożni są podróżujący całymi rodzinami. Aż 52 proc. z nich, zanim dokona wyboru tego właściwego, porównuje propozycje więcej niż dziesięciu obiektów. Kolejne 27 proc. szczegółowo przygląda się informacjom o 4-10 obiektach, a 7 proc. przyznaje, że nie porównuje ofert wcale. Nieco mniej czasu na wybór poświęcają osoby podróżujące w parach - 40 proc. sprawdza ofertę od 4-10 obiektów, a 12 proc. nie podejmuje analizy ofert.
Przy zestawianiu propozycji ankietowani zwracają uwagę nie tylko na ceny i opinie, ale też na zdjęcia, szczegółowość opisów udogodnień i wskazania możliwości spędzenia wolnego czasu w okolicy.
Co zniechęca turystów do wyboru danego miejsca? Brak informacji o wyposażeniu obiektu, niezadowalający stan samego obiektu i jego najbliższej okolicy, a przede wszystkim brak parkingu na miejscu.
Źródło: Nocowanie.pl