Podróż po smakach Europy
Wakacyjne podróże po Europie są nie tylko okazją do odwiedzenia jej malowniczych zakątków, ale także do próbowanie wyjątkowych smaków. Niezależnie od kraju, lokalna kuchnia potrafi wprawić w kulinarny zachwyt. Jakie smaki oferuje kuchnia europejska?
Pizza neapolitańska - Włochy
Neapol - kolebka pizzy neapolitańskiej, która podbija kubki smakowe wielu osób bez względu na wiek czy upodobania kulinarne. Odwiedzając słoneczną Italię, warto spróbować tradycyjnej napoletany. Ten rodzaj pizzy zajął 4. miejsce w rankingu przeprowadzonym przez portal Taste Atlas 100 Best Dishes in the World. Co więcej, przepis na nią podlega ochronie i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wobec tego restauracje, które chcą ją serwować w oryginalnej wersji, muszą bezwzględnie trzymać się receptury.
Dakos - Grecja
Grecja to kolejny popularny kierunek wakacyjnych wojaży. Dakos, znane również jako ntakos lub koukouvagia jest przekąską, którą upodobali sobie zwłaszcza mieszkańcy Krety. Składa się z paximadi, czyli twardego chleba z jęczmienia lub pszenicy, zwilżonego oliwą z oliwek, startych pomidorów, sera feta, oregano oraz innych aromatycznych ziół i przypraw. Oryginalna receptura wymaga jednak użycia sera mizithra - białego lekko słonego sera o konsystencji twarożku. To doskonały pomysł na przekąskę lub posiłek w upalny dzień.
Cag kebab - Turcja
Kolejny kąsek na kulinarnej mapie Europy stanowi cag kebab, czyli kebab z jagnięciny. Podaje się go zazwyczaj w formie szaszłyków. Ten rodzaj kebabu cieszy się popularnością gości szczególnie we wschodniej części Turcji, jednak z pewnością nie będzie problemu z jego dostępnością także w Ankarze czy w Stambule.
Jak podają źródła, jego historia sięga wielu wieków wstecz. Lokale, które specjalizują się w tym rodzaju kuchni serwują przeważnie wyłącznie ten przysmak.
Carne de Porco a Alentejana - Portugalia
Jeśli wybierasz się w podróż do Portugalii, warto zatrzymać się w Alentejo (między Lizboną a Algarve), aby skosztować tamtejszego przysmaku - carne de porco a alentejana. To danie, w którym główną rolę odgrywają smażone ziemniaki podawane z pieczoną wieprzowiną oraz małżami. Całość przyprawia się oliwą, solą, pieprzem oraz kolendrą i serwuje z piklami warzywnymi. W ten sposób nieoczywista interpretacja kuchni portugalskiej kuchni pokazuje, że połączenie mięsa z owocami morza może być smaczne.
Ciorba radauteana - Rumunia
Podróżując szlakiem rumuńskich zamków, warto zrobić przystanek w lokalnej restauracji, aby spróbować ciorbę radeutanę. To zupa, którą Rumuni spożywają na wiele sposobów. Można spotkać wersję warzywną lub z wieprzowymi pulpecikami. Jednak równie popularny jest wariant rybny lub z flaczkami. Przeważnie podaje się ją z ryżem, makaronem lub lanymi kluskami. Dodatkiem może być zarówno kwaśna śmietaną, jak i świeżo wypieczony chleb, a także piklowana ostra papryka. Wszystkie wersje łączy kwaśny smak. W celu uzyskania intensywnej barwy, dodaje się surowe żółtka.
Raclette - Szwajcaria
Szwajcaria to kraj, który słynie z bogactwa odmian sera. Nie dziwi zatem fakt, że w tradycyjnej szwajcarskiej kuchni można spotkać wiele przepisów na ich wykorzystanie. Zainteresowanie wzbudza nie tylko fondue! Bardzo popularnym smakołykiem jest również ser raclette, który także wysoko uplasował się w zestawieniu Taste Atlas. Francuskie słowo "raclette" oznacza zdrapywanie. To właśnie metoda na jego podawanie - warstwy roztopionego sera są delikatnie zdrapywane i podawane z różnymi dodatkami. Najczęściej są to ziemniaki w mundurkach oraz korniszony.
Krémová česnečka - Czechy
Wycieczka do kraju naszych południowych sąsiadów może być inspiracją do odkrywania znanych smaków w nowym wydaniu. Wybierając się do tradycyjnej czeskiej restauracji, w menu znajdziesz zupę czosnkową. Znana jako česneková polévka lub česnečka, stanowi sycące danie obiadowe. Jako dodatki sprawdzą się: szynka, żółty ser i grzanki. Czesi spożywają ją nie tylko na co dzień, ale i od święta, celebrując wyjątkowe okazje. Zupa ma przede wszystkim właściwości rozgrzewające, dlatego nadaje się chłodniejsze dni.
Chinkali - Gruzja
Kuchnia gruzińska staje się coraz popularniejsza. Daniem, którym ją wyróżnia jest chinkali - nadziewane sakiewki z farszem i bulionem. Nadzienie może mieć różny smak w zależności od wykorzystanych składników, regionu lub kreatywności kucharza, jednak najczęściej można natknąć się na wersję na bazie mielonej baraniny, jagnięciny lub wieprzowiny przyprawianej ziołami. To danie, w którym poza smakiem liczy się również sposób jedzenia - pierożki je się rękami i popija aromatycznym rosołem.