
Inflacja w Europie - Polska poza podium
Wstępny odczyt inflacji w strefie euro był rozczarowujący, ale ostateczne dane okazały się zgodne z prognozami. Główny wskaźnik spadł, zbliżając się do celu. Jak wypadła Polska na tle innych państw UE?
Jak wskazują najnowsze dane Eurostatu, w lutym 2025 roku inflacja HICP - zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych - w strefie euro spadła do 2,3 proc. rok do roku z 2,5 proc. zanotowanych w zeszłym miesiącu.
Co to oznacza? Odczyt jest nieco lepszy od wstępnego (2,4 proc.), który opublikowano na początku marca. Inflacja zbliża się zatem do celu Europejskiego Banku Centralnego wynoszącego 2 proc.
"W lutym 2025 roku największy wkład w roczną stopę inflacji w strefie euro miały usługi (+1,66 punktu procentowego), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+0,52 punktu procentowego), towary przemysłowe nieenergetyczne (+0,14 punktu procentowego) i energia (+0,01 punktu procentowego)" - informuje Eurostat.
Inflacja bazowa rozumiana jako wskaźnik nieuwzględniający cen energii, paliw i żywności, w lutym w strefie euro zmalała do 2,6 proc. rok do roku z 2,7 proc. w styczniu, co stanowi odczyt zgodny z prognozami i wstępnymi danymi.
Natomiast inflacja HICP w obrębie Unii Europejskiej zmalała w lutym do 2,7 proc. z 2,8 proc. w styczniu. "Najniższe roczne wskaźniki odnotowano we Francji (0,9 proc.), Irlandii (1,4 proc.) i Finlandii (1,5 proc.). Najwyższe roczne stopy odnotowano na Węgrzech (5,7 proc.), w Rumunii (5,2 proc.) i Estonii (5,1 proc.). W porównaniu ze styczniem 2025 r. roczna inflacja spadła w czternastu państwach członkowskich, w sześciu pozostała stabilna, a w siedmiu wzrosła" - podaje Eurostat.
Inflacja HICP w Polsce w lutym w ujęciu rocznym wyniosła 4,3 proc., czyli tyle samo co w styczniu - podał Eurostat. Tym samym uplasowaliśmy się na szóstym miejscu w UE. Miesięcznie ceny wzrosły u nas o 0,3 proc.
Dla porównania według Głównego Urzędu Statystycznego w lutym inflacja wyniosła 4,9 proc. Docelowym poziomem dla NBP jest 2,5 proc. plus/minus 1 pkt proc.