Prawo konkurencji. Dlaczego tak ważne jest zachowanie konkurencji rynkowej?

Prawo konkurencji. Dlaczego tak ważne jest zachowanie konkurencji rynkowej?

Prawo konkurencji to gałąź prawa, której podstawowym celem jest ochrona przedsiębiorców przed zachowaniami innych przedsiębiorców którzy, zakłócając rozwój wolnej konkurencji, ograniczają możliwość swobodnego realizowania interesów gospodarczych na wolnym rynku.

Prawo ochrony konkurencji obejmuje kilka istotnych dziedzin:

  • pomoc publiczną,
  • nieuczciwą konkurencję,
  • prawo antymonopolowe.

W Polsce prawo konkurencji jest regulowane na mocy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z 16 lutego 2007 roku. Podstawą funkcjonowania tego prawa jest zagwarantowanie istnienia konkurencji na rynku i zwalczanie nieuczciwej konkurencji.

O konkurencji

Co należy rozumieć przez pojęcie konkurencji, która jest podmiotem prawa antymonopolowego? To pewien proces rynkowy, w którym firmy funkcjonujące równolegle względem siebie na rynku prowadzą działania w celu zawierania transakcji. Obejmuje wszystkie bieżące i potencjalne kontroferty i substytuty, jakie w danym przypadku nabywca towarów lub usług może brać pod uwagę.

W kwestii konkurencji nie należy pomijać UOKiK, który sprawuje kontrolę nad przestrzeganiem prawa o ochronie konkurencji. Prezes UOKiK monitoruje przestrzeganie przez przedsiębiorców przepisów wspominanej ustawy. Jednocześnie wydaje decyzje w sprawach:

  • praktyk ograniczających konkurencję,
  • koncentracji przedsiębiorców,
  • uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone,
  • praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów etc.

Co więcej, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi badania stanu koncentracji gospodarki i zachowań rynkowych przedsiębiorców. Odpowiada za przygotowanie projektów rządowych programów rozwoju konkurencji oraz projektów rządowej polityki konsumenckiej. Nawiązuje i utrzymuje współpracę z krajowymi i międzynarodowymi organami i organizacjami, do których zakresu działania należy ochrona konkurencji i konsumentów.

Należy wspierać konkurencję na rynku

Z jakiego powodu w Polsce obowiązuje prawo ochrony konkurencji, a wszyscy członkowie UE powinni stosować się do unijnego prawa? Istnienie konkurencji wywiera korzystny wpływ na rozwój przedsiębiorczości i produktywności firm. Zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla konsumentów:

  • lepszą jakość produktów - przedsiębiorcy dla przyciągnięcia uwagi konsumentów i zyskania ich lojalności oferują produkty wyższej jakości, dzięki czemu konsumenci mogą nabywać lepsze produkty,
  • z reguły niższe ceny - konkurencja wymusza obniżanie cen, by konsument wybrał najtańszy produkt lub usługę,
  • większy wybór produktów i usług na rynku - w obrębie konkurencyjnego rynku podmioty są zmotywowane do zwiększania i poszerzania swojej oferty,
  • innowacje - konkurencja nie tylko sprzyja, ale nawet wymusza opracowywanie nowych technik produkcji i rozwiązań oraz produktów, jakie potencjalnie zainteresują konsumentów,
  • szeroko rozumiany rozwój gospodarczy - konkurencja wpływa na wzrost konkurencyjności całej gospodarki na rynkach zagranicznych.

To tylko niektóre z licznych powodów, dla których gospodarka, w której obowiązuje zdrowa konkurencja, funkcjonuje poprawnie.